Rodzaje połączeń w instalacji
Data publikacji 29 kwietnia 2025
Podobnie jak wszystkie instalacje techniczne, instalacje hydrauliczne, w tym systemy nawadniania, wymagają regularnych prac konserwacyjnych, wymiany zużytych komponentów, modernizacji czy napraw w przypadku awarii. Zbyt wąskie drzwi czy niski sufit – to problemy, z którymi spotykają się wykonawcy i serwisanci. Dlatego istotne jest, aby podczas projektowania instalacji uwzględnić możliwość serwisowania. Z tego względu kwestia rozłączności instalacji powinna być dokładnie przemyślana.
Rodzaje połączeń w instalacjach
W instalacjach technicznych wyróżniamy dwa główne typy połączeń:
Połączenia nierozłączne
Są to połączenia, które, gdy zostaną rozłączone, powodują uszkodzenie łączonych elementów lub łącznika. Do takich połączeń należą: klejenie, zgrzewanie, spawanie, zaprasowywanie oraz niektóre połączenia skręcane i wciskane.
Połączenia rozłączne
Pozwalają na wielokrotne łączenie i rozłączanie elementów bez utraty ich trwałości czy właściwości użytkowych. Do takich połączeń zalicza się: skręcane, gwintowane, kołnierzowe, śrubunkowe, obejmowe oraz opaskowe typu Netvitc®.
Połączenia rozłączne a rozłączanie instalacji
Niektóre połączenia rozłączne w teorii mogą wydawać się łatwe do rozłączenia, ale w praktyce, szczególnie w przypadku sztywnych rurociągów, może to być niemożliwe. Po zakończeniu czynności serwisowych instalację trzeba ponownie połączyć, a „na siłę” rozłączona instalacja może nie zakończyć się sukcesem. Dlatego połączenia gwintowane i wciskane, takie jak złączki skręcane do rur PE, nie powinny być traktowane jako rozłączne, ponieważ ich rozłączenie wiąże się z koniecznością rozpięcia obejm lub demontażu części instalacji.
Rozłączanie instalacji
Rozłączenie instalacji jest najczęściej wymagane w miejscach, gdzie znajdują się elementy kontrolno-sterujące (np. zawory), pomiarowe (np. przepływomierze) oraz urządzenia zabezpieczające i procesowe (np. filtry, pompy). W takich przypadkach wiele elementów jest fabrycznie wyposażonych w połączenia rozłączne, jak kołnierze czy śrubunki. Jeśli brak jest fabrycznego rozwiązania, projektant musi zdecydować, jak najlepiej rozłączyć instalację. Warto również przewidzieć ewentualne potrzeby modernizacji oraz zapewnić dostęp do urządzeń procesowych, co może wymagać rozebrania części instalacji.
Złączki rozłączające
Większość złączek rozłączających działa na zasadzie dociskania łączonych elementów za pomocą nakładki, z uszczelką umieszczoną pomiędzy nimi (w przypadku złączek obejmowych uszczelnienie zachodzi na obwodzie łączonych rur). Główna różnica polega na sposobie docisku elementów. Do najczęściej stosowanych złączek rozłączających należą śrubunki, kołnierze i złączki opaskowe. Warto pamiętać, że śrubunki są projektowane z myślą o rozłączaniu instalacji, natomiast połączenia kołnierzowe i opaskowe mogą mieć inne zastosowanie.
Połączenia śrubunkowe
Śrubunki to połączenia, w których elementy są dociskane do siebie za pomocą nakrętki. W instalacjach z tworzyw sztucznych nakrętka posiada wewnętrzną uszczelkę. Śrubunki umożliwiają obrót łączonych elementów względem siebie. Półśrubunek to część złączki składająca się z tulei i nakrętki, która najczęściej ma gwint rurowy i może być łączona z dowolnym elementem armatury. Śrubunki są uniwersalne i sprawdzają się w różnych średnicach instalacji oraz mogą łączyć elementy klejone lub gwintowane.
Połączenia kołnierzowe
Połączenia kołnierzowe są powszechnie stosowane w instalacjach ciśnieniowych, również tych z tworzyw sztucznych. Elementy są łączone przez dociąganie kołnierzy za pomocą stalowych śrub, a pomiędzy nimi znajduje się uszczelka. Kołnierze mogą być luźne, co umożliwia obrót elementów, lub sztywne, co ogranicza ich obrót. Połączenia kołnierzowe zapewniają dużą pewność, potrafią przenosić duże obciążenia osiowe i są bardziej skuteczne niż śrubunki, szczególnie w przypadku elementów instalacji narażonych na naprężenia.
Połączenia opaskowe
Opaskowe połączenia polegają na zaciskaniu specjalnej opaski, która dociąga łączone elementy. Opaska zaciskana jest śrubami na końcach kształtek i rur, w których znajdują się rowki lub kołnierze. Systemy opaskowe pozwalają na łatwy montaż i demontaż oraz umożliwiają swobodny obrót elementów. Systemy te są stosunkowo lekkie i łatwe w montażu, a ich największą zaletą jest kompatybilność z różnymi technologiami łączenia rurociągów, takimi jak PE, PVC czy zgrzewanie.
W systemach nawadniania systemy opaskowe są powszechnie stosowane w kontenerowych stacjach pompowniczych, stacjach uzdatniania wody, dużych instalacjach filtracji czy pompowania, a także przy podłączaniu filtrów i elektrozaworów. Wejdź na naszą stronę: https://budmech.pl/ i spradź ofertę.
Artykuł sponsorowany