getleads.pl

Blog tematyczny o wnętrzach, ogrodzie i rodzinie.

Ogród

Tawuła japońska – z czym łączyć?

Tawuła japońska – z czym łączyć?

Tawuła japońska to roślina, która jest niezwykle popularna w ogrodach. Jest dekoracyjna, pięknie kwitnie i nie jest trudna w uprawie. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zatroszczyć się o roślinę?

Tawuła japońska – co to za roślina?

Tawuła japońska jest krzewem, który pochodzi z Japonii i Chin. Jej zaletą jest to, że szybko rośnie, a jej uprawa nie jest wymagająca. Poradzi sobie z nią nawet mało doświadczony ogrodnik.

Tawuła to roślina, która potrafi osiągnąć wysokość nawet 1,5 metra. Rocznie przyrasta o około 20 cm. Liście tawuły są bardzo dekoracyjne. Zachwycają kolorem przez cały rok. Na wiosnę są żółte, latem stają się zielone, by zmienić kolor jesienią na czerwony.

Dodatkowym atutem krzewu są kwiaty, które mają postać delikatnych wachlarzy w różowym kolorze. Czasami można spotkać również białe wachlarze, są one jednak zdecydowanie rzadsze. Tawuła kwitnie od czerwca aż do sierpnia, czyli tak naprawdę cieszy oko właścicieli przez całe lato.

Jak zadbać o tawułę japońską?

Tawuła japońska uprawa nie jest trudna. Jest to roślina, która dobrze czuje się na stanowisku słonecznym. Lubi ziemię żyzną i dobrze czuje się, gdy jest ona umiarkowanie wilgotna.

Warto wiedzieć, że tawuła jest roślina odporną. Nie jest atakowana przez szkodniki i dosyć rzadko choruje.

Tawułę japońska sadzimy co 40 cm jeśli mamy mniejsze odmiany. Duże krzewy będą potrzebowały więcej przestrzeni, dlatego warto posadzić je w odległości nie mniejszej niż 80 cm. Trzeba pamiętać, że rośliny, które będą zbyt gęsto posadzone, nie będą rozwijały się prawidłowo. Po kilku latach trzeba będzie je przesadzić, a to tylko osłabi krzew.

Tawuła japońska uprawa nie jest kłopotliwa również w okresie późno jesiennym. Jest to roślina mrozoodporna, więc nie wymaga specjalnego przygotowania do zimy.

Z czym sadzić tawułę japońską?

Największą zaletą tawuły japońskiej są jej kolorowe liście. Kwiaty, mimo iż są ciekawe, nie prezentują się tak ładnie.

Tawuła japońska świetnie wpisuje się niemal w każdy styl ogrodu. Można ją wykorzystać jako roślinę drugiego planu, która stanowi barwne uzupełnienie rabaty. Będzie pięknie wyglądała na tle dużych ciemnych roślin. Mogą to być zarówno krzewy liściaste, jak i iglaste. Dzięki niej rabata będzie barwniejsza i weselsza.

Tawuła japońska z czym łączyć w piętrowej aranżacji? Świetnie będzie pasowała do lilaków, które są znacznie od niej wyższe. Krzewuszka, pęcherznica oraz kosodrzewina również będą stanowiły dla niej interesujące tło. Jałowce i irgi będą kontrastowały z kolorem tawuły.

Tawuła japońska będzie również ciekawą ozdoba rabaty, na której znajdują się rośliny cebulowe. Nim zakwitną i staną się ozdobą ogrodu tawuła zapełni miejsce i sprawi, że wiosna szybciej zajrzy do naszego ogrodu. Na takiej rabacie mogą znaleźć się tulipany czy żonkile.

Tawuła japońska dobrze prezentuje się również jako roślina, która wytycza drogę wzdłuż podjazdu czy ścieżek w ogrodzie. Jej zaletą jest to, że bardzo dobrze reaguje na cięcie. Dzięki temu można nadać jej kształt oraz wysokość, która będzie dobrze wyglądała w naszym ogrodzie.

Udostępnij