Trawy ozdobne to niebanalna dekoracja ogrodu. Koniecznie trzeba jednak wiedzieć, jak o nie zadbać, by podkreślić ich piękno. Kiedy przycinać trawy ozdobne i jak to robić, by wyglądały zjawiskowo?
Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie?
Pielęgnując trawy ozdobne, trzeba pamiętać, że większość prac wykonujemy wiosną. Często widać, że trawy są przycinane na jesieni. Nie jest to dobre rozwiązanie!
Trawy przycięte zbyt późno mogą przemarznąć, gdy złapie przymrozek. W ten sposób odsłaniamy bryłę korzeniową, która jest chroniona przez gęste źdźbła.
Warto zwrócić uwagę, że wiele gatunków traw wygląda bardzo dekoracyjnie nawet, gdy trawa jest podsuszona. W zimowym ogrodzie stanowi ona ładną ozdobę. Warto to wykorzystać i pozostawić źdźbła do wiosny.
Trawy nie należy przycinać od razu, gdy tylko roztopią się pierwsze śniegi. Warto poczekać. Można tę czynność odłożyć nawet do połowy marca. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nawet, gdy przyjdzie wiosenny przymrozek nasze rośliny będą bezpieczne.
Zastanawiając się, kiedy przycinać trawy ozdobne wystarczy spojrzeć na roślinę. Trawa, która zaczyna wypuszczać młodziutkie pędy jest gotowa do zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak przycinać trawy ozdobne?
Trawy ozdobne, które zaczynają nabierać żywych kolorów można przycinać. Ważne jest, by zrobić to umiejętnie. Dzięki temu roślina zacznie w krótkim czasie szybko rosnąc i latem będzie zachwycała wyglądem.
Najczęściej trawy przycinamy około 10 cm nad ziemią. Nie można trawy przyciąć od razu przy podłożu, gdyż w ten sposób można zniszczyć nowe odnóża.
Chcąc trawę ozdobną przyciąć równo najłatwiej jest ją złapać jedną ręką, tak, by tworzyła zwartą kępę i pewnym ruchem odciąć to, co wystaje nam ponad dłoń. Trawy, które są bardzo rozrośnięte i nie można ich ująć dłonią, wystarczy związać tak jak snopki zboża. Ten zabieg pozwoli na swobodne operowanie nożycami. Trawa będzie równo przycięta.
Warto pamiętać, że trawy, które są duże tniemy odrobinę wyżej. 20 cm nad ziemią pozwoli uchronić korzenie i rozrośnięta roślinę przed uszkodzeniem.
Koniecznie trzeba pamiętać, że takie trawy ozdobne jak ostnice, turzyce czy rozplenice tniemy na samym końcu. Są to gatunki bardzo wrażliwe i nawet delikatny przymrozek może uszkodzić rośliny. Ich cięcie można pozostawić sobie nawet na kwiecień.
Jakich traw nie powinno się obcinać?
Nie każdy rodzaj traw ozdobnych wymaga pielęgnacji w postaci cięcia.
Trawy, które zachowują na zimę zielony kolor należy zostawić bez obcinania. Podobnie postępujemy z tymi trawami, które mają dekoracyjne kłosy. Wiele z tych traw wymaga jedynie delikatnego przycięcie obumarłych części roślin.
Kostrzewa sina, turzyca, kosmatki oraz kostrzewa niedźwiedzia to gatunki, które nie potrzebują całkowitego cięcia. Często wystarczy wyczesanie rośliny, dzięki któremu udaje się usunąć zeschłe części.
Pielęgnację traw ozdobnych koniecznie trzeba przeprowadzić używając ostrego sekatora. Tnąc tępym nożem można roślinę zniszczyć i zamiast poprawić jej wygląd tylko go pogorszyć. Warto również postarać się, by mieć do pomocy drugą osobę. Jest to niezbędne przy cieciu dużych roślin.