getleads.pl

Blog tematyczny o wnętrzach, ogrodzie i rodzinie.

Rodzina

Jak założyć niebieską kartę?

Jak założyć niebieską kartę?

Część osób zastanawia się, czym jest niebieska karta. Od czasu do czasu można usłyszeć ten termin niestety w dość przykrym kontekście. Choć wszyscy chcemy mieć zdrowe relacje rodzinne i zależy nam na stworzeniu w domu przyjaznej atmosfery, niestety zdarzają się dysfunkcje i przemoc w niektórych rodzinach. W związku z tym prawo przewiduje pomoc niewinnym członkom rodziny, będących ofiarami przemocy.

Założenie niebieskiej karty

Przykre incydenty w rodzinach sprawiają, że dzieciom jest trudno funkcjonować, a przecież potrzebują one poczucia bezpieczeństwa, miłości i zrozumienia. Kiedy słyszymy o przypadkach przemocy wobec dzieci, czujemy niezrozumienie i złość. Poczucie sprawiedliwości sprawia, że chcemy chronić bezbronne ofiary.
Jeśli nie wiesz, co to jest niebieska karta, możesz sporo informacji na jej temat znaleźć w sieci. Godnych zaufania informacji można szukać na stronach internetowych odpowiednich instytucji. Część osób zastanawia się, jak założyć niebieską kartę. Nie jest to skomplikowane. Karta taka ogranicza skutki działań sprawcy i sprawia, że rodzina może czuć się bezpieczniej. To sygnał, że w danym domu istnieje problem, z którym należy walczyć. Kiedy przypadków przemocy już nie będzie, karta wygaśnie po pewnym czasie. Każdy powinien cieszyć się spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Zrozumienie, że przemoc nie przynosi nic dobrego jest kluczowe. W każdej relacji liczy się komunikacja. Bardzo ważne jest to, aby dorośli tworzący związek potrafili rozmawiać i iść na kompromisy.

Troska o zdrowe relacje

Niektóre sytuacje życia codziennego bywają bardzo stresujące. Wystawia to na próbę naszą cierpliwość. Bardzo ważne jest jednak, by spokojnie omawiać nawet trudne kwestie, ponieważ nerwy i frustracje nic nie dadzą. Wręcz przeciwnie – eskalacja negatywnych uczuć u jednej osoby odbija się na pozostałych. Coraz więcej osób dorosłych dostrzega pewne niewłaściwe zachowania. Niektóre z nich wymagają bardzo konkretnej i świadomej pracy nad sobą. Skuteczne może się okazać przejście terapii. Kiedy gniew jest emocją, która krzywdzi innych, trzeba działać zanim będzie za późno.

Trudnych uczuć nie należy lekceważyć czy pozostawiać przypadkowi. Należy walczyć o dobre nastawienie i szukać rozwiązań, które pomagają nam być lepszymi ludźmi. Wiele osób doskonale zdaje sobie też sprawę z tego, jak ważne jest właściwe towarzystwo. To właśnie ludzie, którzy nas otaczają mają w ogromnej mierze wpływ na to, jak się czujemy i jak reagujemy. Warto więc starać się dbać o to, z kim się przyjaźnimy.

Niebieska karta to procedura, która nie kojarzy się pozytywnie. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię nieco optymistyczniej. Każdy może się zmienić i być lepszym człowiekiem.
Zdarza się, że ludzie zmieniają priorytety i zaczynają lepiej rozumieć, co jest naprawdę ważne, ale na ogół potrzebne jest do tego wsparcie bliskich. Rodzina to ważna komórka społeczna, o którą należy dbać. Jeśli widzimy incydenty przemocy, nie należy pozostawać biernym pamiętając o tym, że dzieci nie potrafią się bronić i potrzebne jest im wsparcie świadomych dorosłych.

Udostępnij