Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś
Dom i ogród jak pozbyć się rybików z łazienki

Jak pozbyć się rybików łazienkowych? Skuteczne metody

Data publikacji 16 kwietnia 2024

Rybik cukrowy to owad bezskrzydły, często nazywany przez ludzi robakiem łazienkowym. Na pierwszy rzut oka przypomina małą, srebrzystą i zwinną rybkę, a jego ruchy są bardzo podobne do pływania ryby. Rybik jest pokryty chitynowym pancerzem, z przodu posiada nitkowate czułki, a z tyłu, przy odwłoku, trzy szczecinki. Jego długość może wahać się od 7 do nawet 25 mm. Nazwa rybika to połączenie rybiej aparycji z jednym z jego ulubionych przysmaków – cukrem.

Zobacz także: Jak wyczyścić fugi w łazience? Skuteczne sposoby

Rybik, czy jest niebezpieczny?

Chociaż rybiki ze względu na swój nieatrakcyjny wygląd traktowane są jako szkodniki, w rzeczywistości nie są one groźne dla człowieka. Nie przenoszą zarazków i bakterii oraz nie mają możliwości bezpośredniego ataku na człowieka, na przykład poprzez ukąszenie.

Dlaczego rybiki pojawiają się w łazience?

Rybiki żyją na całym świecie, a ich pierwotnym miejscem zamieszkania były tropiki, charakteryzujące się dużą wilgotnością powietrza i wysokimi temperaturami. Szybko zaaklimatyzowały się do życia z ludźmi, ponieważ otrzymały od nich bardzo sprzyjające warunki do rozwoju. W łazience mają stały dostęp do pożywienia oraz odpowiednią temperaturę. Rybiki mogą żywić się resztkami jedzenia, okruszkami, papierem lub włóknami. Przede wszystkim jednak, rybik funkcjonuje w ciemności, co jest kolejnym powodem dla którego upodobał sobie łazienki, w których przeważnie panuje półmrok. Im lepsze warunki dla rybików zapanują w naszej łazience, tym chętniej będą tam egzystować i w szybkim tempie się rozmnażać.

Rybiki – problem wstydliwy?

Wielu ludzi uważa pojawienie się rybików w ich domu za coś wstydliwego. Dzieje się tak dlatego, że powszechnie obecność jakichkolwiek robaków oznacza, że pomieszczenie jest brudne i zaniedbane. Jednak rybik przebywa w łazience przede wszystkim ze względu na wilgoć i temperaturę, a z tego względu może pojawić się nawet w najbardziej wypielęgnowanej i najczystszym pokoju kąpielowym.

Jak zapobiegać pojawieniu się rybików?

Najlepszym sposobem na walkę z rybikami jest zapobieganie ich pojawieniu się. W tym celu trzeba zawsze pamiętać o dokładnym i regularnym wietrzeniu pomieszczenia, zwłaszcza po kąpieli. Trzeba także zadbać o pozbycie się wszelkich rzeczy, które leżą zawilgotniałe – mopów, ściereczek, gąbek. Kolejną rzeczą o którą należy zadbać jest niedopuszczanie do wszelkich ubytków w silikonach uszczelniających brzegi wanny lub umywalki oraz do pozostawiania pustych miejsc po wykruszonej fudze. To właśnie w takich szczelinach najczęściej przebywają i rozmnażają się niechciane owady.

Jak pozbyć się rybików naturalnymi sposobami?

Walkę z rybikami najlepiej zacząć od razu po zauważeniu pierwszych sztuk. Najprostszym i naturalnym sposobem jest zrobienie pułapek. Do tego celu wystarczy przygotować pojemniczki zawierające jeden z przysmaków rybików, na przykład cukier lub celulozę oraz substancję (miód) lub przedmiot (dwustronna taśma klejącą), do których przyklejają się zwabione jedzeniem rybiki. Innym lub pomocniczym działaniem może okazać się rozłożenie w łazience suszonej lawendy, cytryny, soku z limonki lub papki zawierającej cynamon. Rybiki nie lubią ostrych zapachów, więc jest szansa, że uciekną z miejsc które je zawierają.

Gotowe preparaty do walki z rybikami

W sklepach z chemią, gospodarstwem domowym oraz ogrodniczych można kupić gotowe preparaty przeznaczone do zwalczania między innymi rybików. Profesjonalny spray lub proszek są bardzo skuteczne, ale trzeba liczyć się z tym, że są to środki, które mogą być szkodliwe na przykład dla zwierząt domowych. Dlatego należy ich używać zgodnie z instrukcją i w ostateczności, gdy rybików jest już bardzo dużo.

Jak zaleźć najlepszego psychologa

Redakcja getleads.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy każdego dnia poszukują inspiracji w codziennym życiu. Na blogu dzielimy się wiedzą, doświadczeniami i poradami w kategoriach takich jak dom i ogród, lifestyle, moda i uroda, rozwój osobisty oraz zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak wyczyścić fugi w łazience