getleads.pl

Blog tematyczny o wnętrzach, ogrodzie i rodzinie.

Wnętrza

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne z roku na rok są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Są estetyczne, wygodne i ekonomiczne w użytkowaniu. Jak podłączyć płytę indukcyjną i jakie garnki będą się na niej sprawdzały?

Płyta indukcyjna – jak ją podłączyć?

Zastanawiając się, jak podłączyć płytę indukcyjną, trzeba w pierwszej kolejności pamiętać, że są płyty, które wymagają zasilania jednofazowego, czyli na 220 woltów lub płyty, które powinny mieć zasilanie 400 woltów.

Zaleca się, by płyta indukcyjna była podłączona do oddzielnego gniazdka. Warto więc zaplanować zakup indukcji już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Dzięki temu nie będzie konieczności wykonywania przeróbek.

Kuchenki indukcyjne na 230 woltów najczęściej wyposażone są we wtyczkę, którą wystarczy podłączyć. Nie jest to zadanie skomplikowane. Kuchenki na 400 woltów wymagają instalacji trójfazowej. Jej podłączenie nie jest już tak proste. Chcąc, by urządzenie zachowało gwarancję najczęściej należy skorzystać z pomocy instalatora, który ma uprawnienia do montażu tego typu urządzeń. Jest to rozwiązanie, które daje pewność, że kuchenka została zamontowana prawidłowo.

Gdzie powinna być zamontowana kuchenka indukcyjna?

Chcąc mieć praktyczną i funkcjonalną kuchnię warto w trakcie planowania ustawienia mebli kuchennych posłużyć się trójkątem roboczym, który określa w jakiej kolejności powinny być ustawione szafki oraz sprzęty kuchenne. Taka kuchnia usprawni pracę. Będzie elegancka i funkcjonalna jednocześnie.

Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że kuchenka indukcyjna nie powinna znajdować się w pobliżu zlewu. Połączenie wody i prądu może skończyć się źle. Istnieje ryzyko wystąpienia spięcia. Kuchenka powinna być oddalona od zlewu przynajmniej o 100 cm.

Należy również unikać ustawienia, w którym kuchenka sąsiaduje z lodówką. Częste nagrzewanie się lodówki będzie prowadziło do intensywniejszej pracy, co dla lodówki może okazać się bardzo szkodliwe.

Jakie garnki sprawdzą się na kuchence indukcyjnej?

Decydując się na kuchenkę indukcyjną warto pamiętać, że nie każdy garnek będzie na nią odpowiedni.

Zastanawiając się jakie garnki do indukcji warto pamiętać o stali nierdzewnej. Są to garnki bardzo odporne na zarysowania, korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Można je myć w zmywarce oraz umieszczać w piekarniku.

Garnki aluminiowe również sprawdzają się na indukcji. Są one lżejsze od stalowych. Świetnie przewodzą ciepło, ale ich wadą jest mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzą się również garnki żeliwne, które są bardzo odporne.

Zastanawiając się jakie garnki do indukcji nie można zapomnieć o tych, które są przygotowane specjalnie do kuchenek indukcyjnych. Najczęściej są to garnki emaliowane, które są bezpieczne. Ich powłoka nie wchodzi w reakcję z żywnością. Są odporne na działanie wysokich temperatur, które nie zmieniają smaku potraw.

Wybierając garnki na kuchenkę indukcyjną zawsze trzeba się upewnić, że są one odpowiednie do kuchenki. W przeciwnym razie korzystanie z nich nie będzie możliwe.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *