Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle ile można zarobić bez działalności

Ile można zarobić bez prowadzenia działalności gospodarczej?

Data publikacji 16 kwietnia 2024

Jednym z najczęstszych pytań, które zadają sobie osoby rozważające rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, jest „Ile mogę zarobić bez rejestrowania firmy?”. Odpowiedź na to pytanie jest nieco skomplikowana i zależy od wielu czynników. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana jest to forma prowadzenia drobnej działalności zarobkowej przez osoby fizyczne, która nie wymaga rejestracji firmy. Jest to rozwiązanie korzystne dla podatnika, ponieważ charakteryzuje się minimalną ilością formalności oraz brakiem konieczności opłacania składek ZUS.

Limity działalności nierejestrowanej

Limit przychodów dla działalności nierejestrowanej zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2024 roku kwota wynagrodzenia minimalnego wynosi 4 242 zł. Od 1 lipca kwota ta zwiększy się do 4 300 zł.

Oznacza to, że przez pierwsze półrocze miesięczny przychód z działalności nierejestrowanej nie może być większy niż 3 181,15 zł. W drugim półroczu nie może przekroczyć miesięcznie 3 225 zł. W konsekwencji będzie można zarobić nawet 38,4 tys. bez rejestrowania działalności. Trzeba jednak pamiętać o limitach miesięcznych, które mogą być barierą dla prowadzenia takiego biznesu.

Jakie są konsekwencje przekroczenia limitu?

Jeżeli próg przychodu zostanie przekroczony, wówczas należy dokonać rejestracji działalności gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie przychodu. W tym celu należy złożyć wniosek CEIDG-1. Można tego dokonać elektronicznie.

Czy są planowane zmiany?

W Sejmie jest przygotowywany projekt zmiany limitu przychodu 75 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na roczny limit wynoszący dziewięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Jest to więc odpowiednik dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia i współczynnika 75 proc.

Podsumowanie

Prowadzenie działalności nierejestrowanej to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą rozpocząć własny biznes, ale obawiają się zbyt dużych formalności lub nie są jeszcze pewne, czy ich pomysł na biznes będzie dochodowy. Dzięki temu rozwiązaniu można poczuć się „na własnej skórze” co to znaczy prowadzić własną działalność, bez konieczności rejestrowania firmy i płacenia składek ZUS. Jednak trzeba pamiętać o miesięcznych limitach przychodów, które nie mogą przekroczyć 75% minimalnego wynagrodzenia. W przeciwnym razie konieczne będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej.

olej kokosowy do włosów

Redakcja getleads.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy każdego dnia poszukują inspiracji w codziennym życiu. Na blogu dzielimy się wiedzą, doświadczeniami i poradami w kategoriach takich jak dom i ogród, lifestyle, moda i uroda, rozwój osobisty oraz zdrowie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak zarobić na kryptowalutach