getleads.pl

Blog tematyczny o wnętrzach, ogrodzie i rodzinie.

Dom

Ile kosztuje dom z bali?

Ile kosztuje dom z bali?

Domy z bali najczęściej kojarzone są z domami góralskimi. Jednak z roku na rok coraz więcej domów tego typu jest budowanych w innych rejonach kraju. Ile kosztuje dom z bali i o czym trzeba pamiętać w czasie budowy?

Od czego zacząć?

Zastanawiając się, ile kosztuje dom z bali, trzeba pamiętać, że cena będzie zróżnicowana w zależności od metrażu domu, użytych materiałów czy kosztów robocizny. Specjaliści szacuj, że w 2023 roku będzie to kwota, która waha się w granicach 1600 – 1800 zł/m2. Należy spodziewać się, że materiały budowlane będą kosztowały około 1100 – 1700 zł/m2, a robocizna wyniesie od 500 do 1100zł/m2.

Zastanawiając się nad kosztem budowy domu, należy uwzględnić również standard jego wykończenia. Warto pamiętać, że może on być bardzo zróżnicowany. Glazura, terakota czy deski podłogowe można znaleźć w różnych przedziałach cenowych.

Ważnym, i często bardzo znaczącym, kosztem budowy domu jest przygotowanie działki. Wycięcie roślinności, wyrównanie terenu, ogrodzenie to koszty, z którymi zawsze należy się liczyć. Trzeba również pamiętać, że na działce należy przygotować miejsce do przechowywania materiałów budowlanych.

Kolejnym krokiem budowy jest wylanie fundamentów. Jest to niezmiernie ważny etap. To właśnie od niego zależy stabilność konstrukcji. Warto więc wybrać firmę, która jest sprawdzona i solidna.

Jak wybrać bale do budowy domu?

Osoby, które nie znają specyfiku domów z bali mogą być przekonane, że zawsze zostają użyte jednakowe bale do ich budowy. Nie jest to prawdą.

Bale mogą być okrągłe. Takie domy pięknie wyglądają na wsi, gdyż idealnie komponują się z jej sielskim klimatem. Są nawiązaniem do tradycyjnych domów drewnianych. Taki dom będzie wyglądał imponująco. Należy jednak zwrócić uwagę, że wydaje się większy niż jest w rzeczywistości.

Domy z bali prostokątnych są znacznie nowocześniejsze. Można w nich stworzyć wnętrza, które są proste i minimalistyczne. Warto również wspomnieć, że są tańsze w budowie niż domy z bali okrągłych.

Bale półokrągłe to rozwiązanie pośrednie. Jest to propozycja, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Wybierając bale na dom, trzeba wiedzieć, że bale są wykonywane z jednego kawałka drewna. Można jednak zdecydować się również na bale klejone. Budowane z nich domy są tańsze, ale nie są tak estetyczne jak te, które powstały z jednego kawałka.

Drewno klejone nie jest również tak zdrowe. Posiadają w składzie zawartość kleju, który nie jest obojętny dla organizmu.

Z jakiego drewna wybudować dom?

Zastanawiając się ile kosztuje dom z bali, trzeba pod uwagę wziąć również rodzaj użytego drewna.

W naszych warunkach klimatycznych domy najczęściej budowane są z drewna sosnowego. Jest to drewno trwałe, wytrzymałe, łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Można kupić drzewo już za 1700 zł/m3.

Drewno modrzewiowe jest trwalsze niż sosna. Ma dużą zawartość żywicy, dzięki temu dom będzie przyjemnie pachniał. Jednak jest to drewno znacznie droższe. Trzeba liczyć się z kosztami 2300 – 3000 zł/m3.

Najdroższe bale powstają z drzewa cedrowego. Tutaj należy liczyć się z kosztem 2600 – 3500 zł/m3. Jest to jednak najtrwalszy rodzaj drewna. Również ma ładny kolor oraz przyjemny zapach.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *