getleads.pl

Blog tematyczny o wnętrzach, ogrodzie i rodzinie.

Lifestyle

Czym wyczyścić piekarnik?

Czym wyczyścić piekarnik?

Piekarnik to urządzenie, które znajduje się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Używa się go często do przygotowania obiadów, do pieczenia ciast lub do podgrzewania posiłków. Piekarnik często się brudzi, przypala, pozostają w nim resztki jedzenia. Wiele gospodyń domowych zastanawia się, czym wyczyścić piekarnik i w jaki sposób to zrobić.

Co jest najważniejsze w czyszczeniu piekarnika?

Piekarniki mogą być różnych rozmiarów. Większe czyści się wygodniej, natomiast w tych mniejszych trudniej jest dostać się do każdej szczeliny i dokładnie ją wyczyścić. Należy pamiętać o tym, że piekarnik musi być zimny, ponieważ w urządzeniu niedawno wyłączonym grozi to oparzeniami uszkodzeniami skóry.
Należy pamiętać, że tłuste i gęste substancje, które pozostały w piekarniku, nie mogą się dostać do przewodów, wentylatorów i elementów grzewczych. Elementy te, jeśli zostaną zatkane, spowodują, że piekarnik będzie pracował gorzej, a rezultacie ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Aby zmniejszyć zabrudzenia piekarnika niektóre potrawy należy piec w rękawie lub w naczyniu żaroodpornym. Niestety, niektóre potrawy wymagają pieczenia z bezpośrednim dostępem do powietrza, a to powoduje, że pryskający sos, kawałki jedzenia i tłuszcz osiadają w piekarniku.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika?

Czym wyczyścić piekarnik i nie wydać przy tym fortuny? Warto postawić na domowe sposoby i osiągnąć idealną czystość, bez stosowania agresywnej chemii. Domowe sposoby mają tą zaletę, że nie trzeba myć dokładnie piekarnika po zakończeniu czyszczenia.
Jedną z najpopularniejszych metod jest stosowanie sody oczyszczonej. Należy ją rozsypać na całej powierzchni i delikatnie zwilżyć, a następnie pozostawić, najlepiej na kilka godzin. Na powierzchni piekarnika powstanie gęsta, biała pasta, którą należy zmyć przy pomocy białej gąbki i ciepłej wody. Do sody można dodać odrobinę octu i w ten sposób przyśpieszy działanie sody. Kolejnym domowym sposobem jest umycie piekarnika przy wykorzystaniu termoobiegu. W tym celu należy do piekarnika wstawić naczynie żaroodporne, do którego wlewa się wodę z dodatkiem octu i podgrzewa się do temperatury 180 stopni. Następnie, po godzinie, plamy zmiękną na tyle, że można zaschnięty brud usunąć przy pomocy łopatki drewnianej.

Co jeszcze stosuje się do czyszczenia piekarnika?

Jeśli piekarnik jest bardzo mocno zabrudzony można do jego wyczyszczenia użyć specjalnej pianki do czyszczenia grilla. Natomiast szybę można spróbować doczyścić płynem do mycia szyb.
Do wyczyszczenia piekarnika można użyć również folii aluminiowej. Należy zrobić z niej kulkę, którą łatwo złapać w dłoń, polać płynem do mycia lub mleczkiem i pocierać zabrudzone miejsca. W wielu modelach piekarników znajdują się funkcję samooczyszczenia.

Co należy robić po wyczyszczeniu piekarnika?

Po każdym czyszczeniu należy piekarnik bardzo dokładnie wywietrzyć i umyć ciepłą wodą. Dzięki temu, po włączeniu ogrzewania, nie będą wydzielać się szkodliwe opary. Piekarnik należy czyścić regularnie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *