Czy można pozbyć się przebarwień domowymi sposobami?
Data publikacji 27 września 2024
Przebarwienia na skórze często pojawiają się po wakacjach i dotykają wielu osób. Czy można ich pozbyć się domowymi sposobami? Na pewno można je zredukować, a w wielu przypadkach wyeliminować całkowicie i skutecznie zapobiegać powstawaniu nowym. Podpowiadamy dobre serum na przebarwienia oraz składniki i sposoby, które warto wdrożyć w walce z niechcianymi pamiątkami na skórze.
Co to są przebarwienia na skórze? Jak powstają?
Przebarwienia skórne są to zmiany pigmentacyjne, które wychodzą na skórę w wyniku nadmiernej produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry. Gdy rozkłada się on nierównomiernie, powstają plamki i piegi. Za powstawanie przebarwień może odpowiadać słońce, ale również zmiany hormonalne, starzenie się skóry i jej stany zapalne. Mogą mieć postać:
-
plamek soczewicowatych – to ciemne, małe plamki najczęściej na dłoniach, twarzy i dekolcie powstające w wyniku opalania czy ekspozycji na słońce,
-
melazmy – występują najczęściej u kobiet w ciąży i stosujących antykoncepcję hormonalną,
-
pozapalne przebarwienia – powstające w miejscu po urazie, trądziku czy stanach zapalnych. Mają różne kształty i mogą występować na całym ciele.
Jak pozbyć się przebarwień domowymi sposobami?
Walka z przebarwieniami jest trudna, ale nie niemożliwa do wygrania. Potrzebuje jednak czasu i wytrwałości. Działaj od razu, gdy tylko zauważysz przebarwienie. Produkty stosuj systematycznie i wybieraj takie, które są ukierunkowane na redukcję, a także zapobieganie przebarwieniom. Najskuteczniejsze będą serum na przebarwienia o działaniu złuszczającym, które działają jak bardzo delikatny peeling. Usuwają martwe komórki naskórka, co przyczynia się do rozjaśniania przebarwień. Mogą też poprawiać gładkość skóry i przyspieszać proces odnowy komórkowej. Jakie składniki powinien zawierać preparat do walki z przebarwieniami?
Pomocne składniki na przebarwienia
Najczęściej wykorzystywanymi składnikami wpływającymi na zmniejszenie widoczności przebarwień są:
-
witamina C – działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia skórę i hamuje produkcję melaniny. Wybieraj serum na przebarwienia ze stabilną formą witaminy C, na przykład glukozydem askorbylu, która bardzo dobrze przenika do głębszych faz naskórka,
-
kwas glikolowy – regularne stosowanie kwasu glikolowego może pomóc w redukcji płytkich przebarwień. Składnik zmniejsza grubość warstwy rogowej, przez co skóra staje się gładsza i nabiera równomiernego kolorytu,
-
niacynamid, czyli witamina B3 – rozjaśnia skórę i poprawia jej elastyczność. Niacynamidu szukaj zwłaszcza w kremach barierowych, które pomagają wzmocnić barierę hydro-lipidową,
-
arbutyna – działa depigmentacyjnie i hamuje aktywność tyrozynazy (enzymu odpowiedzialnego za produkcję melaniny),
-
roślinne enzymy o właściwości rozjaśniających z owoców cytrusowych, ananasa czy papai – są częstymi składnikami peelingów lub toników do cery z przebarwieniami.
Aby pozbyć się lub choćby zredukować przebarwienia, stosuj produkty regularnie. Peeling wystarczy zastosować raz w tygodniu. Serum – w zależności od potrzeb i składu – może być stosowane codziennie. Niezwykle ważne jest też zabezpieczanie cery przed słońcem przez cały rok! Stosuj lekkie kremy do twarzy z filtrami SPF i witaminą C – codziennie.
Artykuł sponsorowany