getleads.pl

Blog tematyczny o wnętrzach, ogrodzie i rodzinie.

Lifestyle

Co zamiast kostki brukowej?

Co zamiast kostki brukowej?

Otoczenie domu oraz podjazd to integralna część nieruchomości. Warto zadbać, by były eleganckie i jednocześnie funkcjonalne. Co zamiast kostki brukowej można wykorzystać na podjazd oraz ścieżki w ogrodzie?

Nie tylko kostka brukowa

Zastanawiając się, co zamiast kostki brukowej można wykorzystać, trzeba pamiętać, że musi to być materiał, który sprawi, że podjazd będzie nie tylko elegancki, ale przede wszystkim praktyczny. Kapryśna pogoda, która często raczy nas deszczem, nie może sprawić, że podjazd zamieni się w rwącą rzekę.

Bardzo ciekawą propozycją są płyty betonowe. Jest to rozwiązanie, które będzie idealnie komponowało się z domami nowoczesnymi. Proste płyty będą ozdobą ogrodu i podjazdu.

Płyty betonowe mają konstrukcję ażurową. Jest to materiał bardzo trwały. Będzie służył przez długie lata. Przyjmuje się, że płyta betonowa na podjazd powinna mieć 8 cm grubości. Ważne jest, by nie układać jej na styk, a pozostawić przerwy na spoiny. Konieczne jest również zachowanie spadu, który ułatwi odprowadzanie wody z podjazdu.

Podjazd z kruszywa?

Kolejnym trendem, który można zauważyć w ostatnich latach, jest wysypywanie podjazdu kruszywem.

Ta propozycja ma wiele zalet. Jest to rozwiązanie przystępne cenowo. Dodatkowo jego wykonanie zajmuje mało czasu. Warto również pamiętać, że można wykorzystać kruszywa, które mają bardzo różnorodne kolory, dzięki temu podjazd oraz ścieżki w ogrodzie będą idealnie komponowały się z elewacją domu.

Zastanawiając się, czym wysypać podjazd domu, należy pamiętać, że idealne będzie kruszywo łamane. Tłuczeń, kliniec, grys czy miał kamienny będą idealne. Jest również wielu zwolenników żwiru, kruszyw granitowych, porfirowych oraz bazaltowych. Nie należy używać skał miękkich oraz takich, które mocno pylą.

Podjazd z kruszywa musi być starannie wykonany. Konieczne jest również zastosowanie drenażu wody, dzięki temu, nawet przy dużych opadach, podjazd będzie przejezdny.

Decydując się na podjazd z kruszywa, trzeba brać pod uwagę również jego wady. Podjazd ten trzeba będzie z czasem uzupełnić. Konieczne jest również usuwanie roślinności, która będzie przebijała się przez warstwę kruszcu.

Płyty ażurowe

Zastanawiając się, co zamiast kostki na podjazd, warto pamiętać o płytach ażurowych. Jest to rozwiązanie, które może nie należy do najtańszych, ale za to jest wyjątkowo trwałe. Płyty wykonane są z betonu, który będzie nam służył przez wiele lat.

Zaletą płyt ażurowych jest to, że można obsiać je trawą. Podjazd jest zielony, komponuje się ładnie z ogrodem, a jednocześnie jest wygodny dla samochodów. Nie trzeba się również obawiać, że w razie ulewnych deszczy czy roztopów samochód ugrzęźnie w błocie. Oczywiście przed położeniem płyt konieczne jest wykonanie drenażu, by woda nie stała w otworach.

Wybierając materiał na podjazd trzeba pamiętać, że powinien on pasować do charakteru domu oraz ogrodu. Ważne jest również, by był wykonany z materiałów, które zabezpieczą podjazd przed gromadzeniem się wody, która może spowodować, że będzie on nieprzejezdny.

Udostępnij