getleads.pl

Blog tematyczny o wnętrzach, ogrodzie i rodzinie.

Dom

Co to jest inteligentny dom?

Co to jest inteligentny dom?

W domach zawsze chcemy cieszyć się swobodą i komfortem, dlatego wybieramy rozwiązania, które są dopasowane do naszych potrzeb. Jeżeli masz nowo wybudowany dom, na pewno zastanawiasz się, jaki system wdrożyć, aby móc cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem. Dzisiaj powiemy o tym, czym jest inteligentny dom i dlaczego niektóre rozwiązania warte są uwagi.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • co warto wiedzieć o inteligentnych domach
  • bezpieczeństwo, wygoda i niższe rachunki – istota domu smart
  • dopasowanie do potrzeb

Co warto wiedzieć o inteligentnych domach

Inteligentny dom jest wyposażony w nowoczesne systemy i technologie zwiększające bezpieczeństwo oraz komfort mieszkania domowników. Systemy takie pozwalają na uzyskanie oszczędności w domowym budżecie i są coraz częściej częścią projektów nowo budowanych domów. Warto przemyśleć, jakie ułatwienia warto wprowadzić i na czym nam najbardziej zależy. Zasadność takich udogodnień będzie różna dla różnych gospodarstw domowych ze względu na to, że każdy ma inne przyzwyczajenia, a chodzi o to, by inteligentny dom był dopasowany do codzienności domowników, a nie na odwrót.

Mówiąc krótko można powiedzieć, że smart dom to budynek wyposażony w zintegrowane instalacje sterujące różnymi urządzeniami domowymi i układami. Można powiedzieć, że to centralne zarządzanie, polegające na połączeniu ze sobą poszczególnych systemów, które działają odrębnie. Nie ma konieczności każdorazowej ingerencji mieszkańców w te systemy, ponieważ działają one niezawodnie.

Bezpieczeństwo, wygoda i niższe rachunki – istota domu smart

Istotą inteligentnego domu jest zapewnienie pewnej optymalności. Na ogół polega ona na zwiększeniu energooszczędności w użytkowaniu domu. Inteligentny dom to zazwyczaj budynek zgodny z najbardziej rygorystycznymi kryteriami, które dotyczą zmniejszania zapotrzebowania na energię w budynku.

Możesz już na etapie projektu zadbać o swój przyszły inteligentny dom jaki system wybrać i o czym pamiętać, żeby eksploatacja budynku była dopasowana do potrzeb i ekonomiczna dla portfela? Nie łatwo odpowiedzieć na takie pytanie jednoznacznie, ponieważ wiele zależy od oczekiwań domowników, zasobności portfela oraz tego, jakie rozwiązania możemy wdrożyć. Na pewno warto doradzić się specjalistów, którzy mają w tej kwestii doświadczenie. Jeśli dobrze rozumiesz, co to jest inteligentny dom, wiesz też jakich systemów potrzebujesz.

Dopasowanie do potrzeb

Oczywiście wiele rozwiązań jest kosztownych, ale mogą one przynieść zwrot z inwestycji w dłuższej perspektywie czasu. Bardzo wygodne jest to, że inteligentny dom pozwala na ustawienie optymalnej temperatury z poziomu smartfona.
Możliwe jest również kontrolowanie koloru oraz natężenia oświetlenia pomieszczeń, a także włączanie i wyłączanie sprzętów podłączonych do gniazdek elektrycznych. Wiele z tych czynności można wykonywać nawet wtedy, gdy jest się daleko od domu.

Chodzi o to, aby zmaksymalizować funkcjonalność i komfort użytkowania domu przy jednoczesnym bezpieczeństwie i wysokim standardzie. Priorytetem jest również zmniejszenie kosztów w postaci niższych rachunków za prąd. Im więcej zintegrowanych ze sobą rozwiązań, tym większy efekt smart.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *