Antresola to świetny sposób na uzyskanie dodatkowych metrów w mieszkaniu lub domu. Jest to również bardzo estetyczne rozwiązanie. Co to jest antresola i jak ją zbudować?
Antresola – co to jest?
Zastanawiając się, co to jest antresola, nie można zapomnieć, że jest to dodatkowa przestrzeń, która została wydzielona w górnej kondygnacji mieszkania. Jej cechą charakterystyczną jest to, że nie stanowi zabudowy całego piętra. Może kończyć się tam, gdzie zaplanuje inwestor.
Warto wiedzieć, że antresola nigdy nie ma rozmiarów pomieszczenia, w którym powstała. Zawsze jest od niego mniejsza. Znajduje się nad pomieszczeniem, z którego została wydzielona.
Kolejną charakterystyczną cechą antresoli jest brak ścian. Nie jest to pomieszczenie zamknięte trwałymi ścianami. Najczęściej są wyłącznie przegrody zabezpieczające wykonane z drewna, metalu czy szkła.
Jak zbudować antresolę?
Zastanawiając się, jak zrobić antresolę, trzeba pamiętać, że ma ona rację bytu wyłącznie w wysokich mieszkaniach. Świetnie sprawdza się w kamienicach, gdzie mieszkania najczęściej mają powyżej 3 metrów.
Wygodna antresola powinna mieć 2 metry wysokości. Można na niej wtedy swobodnie stanąć. Czasami, w wyjątkowo małych mieszkaniach, inwestorzy wydzielają antresolę, która służy wyłącznie do spania. Wtedy wystarczy wysokość około 1,5 metra.
Zastanawiając się, jak zrobić antresolę, w pierwszej kolejności należy ustalić, z jakiego materiału zostanie wykonana. Drewniane antresole są klasyczne i pięknie komponują się z tradycyjnymi wnętrzami. Antresole wykonane z metalu lub metalu i szkła będą idealne do mieszkań, w których króluje styl nowoczesny.
Projektując antresolę należy pamiętać, by uwzględnić oświetlenie. Należy rozciągnąć instalację elektryczną, zaplanować włączniki i gniazdka.
Kolejnym krokiem jest wymierzenie konstrukcji. Trzeba pamiętać, że musi ona być solidnie zrobiona. To właśnie od niej zależy czy antresola będzie stabilna i bezpieczna. Belki warto zamówić ucięte już na wymiar. Dzięki temu można zaoszczędzić sobie pracy i mieć pewność, że wszystko będzie pasowało.
Najtrudniejszym momentem konstruowania antresoli jest wywiercenie otworów pod belki podtrzymujące konstrukcję. Kotwy, które będą podtrzymywały belki, mogą być rozporowe lub chemiczne. Do antresoli, które są masywniejsze, polecane są kotwy chemiczne.
Następną czynnością jest przykręcenie belek do ściany. Na nich zostanie ułożona podłoga. Schody prowadzące na antresolę można wykonać z drewna lub zamówić gotowe z metalu.
Antresola – zalety i wady
Antresola to dodatkowa przestrzeń, która często jest niezbędna w małych mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać, że jej wykonanie może okazać się dosyć kosztowne. Musi to być konstrukcja, która jest stabilna i bezpieczna. Dodatkowym kosztem jest również założenie instalacji elektrycznej.
Wadą antresoli jest dosyć ograniczona możliwość wpływania na temperaturę. Trzeba pamiętać, że gorące powietrze zawsze unosi się. Dlatego na antresoli będzie cieplej niż w dolnej części mieszkania. Może się to okazać kłopotliwe, gdy ma ona służyć jako sypialnia.